Serwery na oceanu dnie

14 luty 2016

Microsoft postanowił rozprawić się z energochłonnym problemem jakim jest bezustanne chłodzenie serwerów. A wyjściem z sytuacji mają być...morza i oceany.

W 2015 roku w ramach projektu Natick na 105 dni umieszczono w Pacyfiku wypełnioną bazami danych kapsułę Leona Philpot. Po okresie testów, serwery zostały uaktywnione w ramach usługi Azure. Projekt zakończył się sukcesem, centra danych przez cały okres trwania programu pracowały bez zarzutu, a czujniki kapsuły nie zgłosiły żadnych przecieków.

Kapsuły mają działać na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem (choć według ekspertów MS do zbiorników wodnych ma trafiać minimalna ilośc ciepła, by nie zaburzyć podwodnego życia fauny i flory oraz naturalnego wpływu mórz i oceanów na klimat). W założeniach miałyby funkcjonować nawet do 5 lat bez żadnej ingerencji.

Jeśli pomysł doczeka się realizacji MS planuje również połączenie kapsuł w łańcuch i wykorzystywnie do zasialania energii fal oraz prądów morskich, co miałoby być ekologiczną alternatywą dla obecnych zasad funkcjonowania światowych serwerowni.

Co nowego?

Wszystkie aktualności
04 paź 2018
Uwaga na kolejną falę oszustw w sieci - przyszedł SMS, skontaktuj się
Ostrzegamy klientów przez naciągaczami próbującymi straszyć i wyłudzić poprzez SMS kupno/odnowienie domeny com.pl itp.Informacje o usługach są wysyłan...
więcej
02 paź 2018
Facebook znów w tarapatach!
Zła passa serwisu Marka Zuckerberga trwa. Po olbrzymim skandalu związanym z wyciekiem danych użytkowników portalu Facebook nie ma czasu na odpoczynek....
więcej